Fall 2014 Course Schedule

NOTE: SPIRE is the OFFICIAL source for all current course descriptions and registration information
Course # Section Day Time Instructor

ENGIN 112: Intro ECE I

  Lect Mo, We, Fr 1:25 – 2:15 Frasier
  01LL Mo 2:30 – 3:45 Soules
  01LM Tu 2:30 – 3:45 Soules
  01LN We 2:30 – 3:45 Soules
  01LQ/02LL Th 2:30 – 3:45 Soules
  D1 Th 1:00 – 2:15 Looze
  D2 Th 11:30 – 12:45 Looze

ECE 175: Systems & Controls

  Lect Tu, Th 10:00 – 11:15 Djaferis

ECE 211: Circuits I

  Lect Mo, We, Fr 9:05 – 9:55 Leonard
  D1 Tu 10:00 – 11:15 Leonard
  D2 Tu 11:30 – 12:45  
  D3 Tu 1:00 – 2:15  

ECE 242: Data Structures & Algorithms

  Lect Mo, We, Fr 10:10 – 11:00 Zink
  D1 Th 10:00 – 11:15 Gao
  D2 Th 11:30 – 12:45 Gao
  D3 Th 1:00 – 2:15 Gao

ECE 297DP: ECE Design Project 2

    Mo, Tu 2:30 – 4:30  

ECE 313: Signals and Systems

  Lect Mo, We, Fr 10:10 – 11:00 Duarte
  D1 Fr 12:20 – 1:10 Kelly
  D2 Fr 1:25 – 2:15 Kelly
  D3 Fr 2:30 – 3:40 Kelly

ECE 323: Electronics 1

  Lect M, W, F 9:05 – 9:55 Salthouse
  D1 Mo 1:25 – 2:15 Bardin
  D2 Mo 2:30 – 3:45 Bardin
  D3 Mo 2:30 – 3:20 Jackson
  L01 Tues 2:30 – 3:45 Salthouse
  L02 We 2:30 – 3:45 Salthouse
  L03 Th 2:30 – 3:45 Salthouse

ECE 344: Semi Devices

  Lect Mo, We, Fr 11:15 – 12:05 Xia

ECE 353: Comp Lab 1

  Lect Tu, Th 1:00 – 2:15 Krishna

ECE 361: Foundations of EE

  Lect Mo, We, Fr 11:15 – 12:05 McLaughlin

ECE 373: Software Engineering

  Lect Mo, We, Fr 12:20 – 1:10 Irwin

ECE 415: Senior Design Project 1

  Lect Th 4:00 – 5:15 Hollot

ECE 497DP: Design Project Mentoring

  Lect Mo, Tu 2:30 – 5:30  

ECE 544: Trustworthy Computing

  Lect Tu, Th 1:00 – 2:15 Ganz

ECE 558: Intro to VLSI

  Lect Tu, Th 11:30 – 12:45 Burleson

ECE 563: DSP/Comm

  Lect Mo, We 2:30 – 3:45 Kelly

ECE 568: Comp Arch I

  Lect Tu, Th 2:30 – 3:45 Koren

ECE 572: Optoelectronics

  Lect Mo,We,Fr 9:05 – 9:55 DeFonzo

ECE 575: Intro Analog Intg Circuit Design

  Lect Tu,Th 10:00 – 11:15 Jackson

ECE 584: Microwave 1

  Lect Tu, Th 1:00 – 2:15 Frasier/Siqueira
  L1 M 2:30 – 3:45 Siqueira
  L2 W 2:30 – 3:45 Siqueira
  L3 F 2:30 – 3:45 Siqueira

ECE 596 EN

  Lect Mo, We, Fr 12:20 – 1:10 Aksamija

ECE 603: Stochastic Proc

  Lect Tu, Th 1:00 – 2:15 Pishro-Nik

ECE 604: Linear Systems

  Lect Mo, We, Fr 1:25 – 2:15 Looze

ECE 606: EM Fields

  Lect Mo, We, Fr 10:10 – 11:00 Janaswamy

ECE 607: Solid St Elec I

  Lect Mo, We, Fr 11:15 – 12:05 DeFonzo

ECE 644: Trustworthy Computing

  Lect Tu, Th 1:00 – 2:15 Ganz

ECE 658: VLSI Design Principles

  Lect Tu, Th 11:30 – 12:45 Burleson

ECE 666

  Lect Mo, We 2:30 – 3:45 Koren

ECE 667

  Lect Tu, Th 10:00 – 11:15 Ciesielski

ECE 671: Computer Networks

  Lect Tu, Th 9:30 – 10:45 Ganz

ECE 675: Analog Intg Circuit Design

  Lect Tu,Th 10:00 – 11:15 Jackson

ECE 687: Antenna Theory

  Lect Mo, We 2:30 – 3:45 Kwon

ECE 697 EN

  Lect Mo, We, Fr 12:20 – 1:10 Aksamija

ECE 697 O

  Lect Tu, Th 4:00 – 5:15 Krishna

ECE 697 PT

  Lect Tu, Th 10:00 – 11:15 Anderson

ECE 697 SP

  Lect Tu, Th 11:30 – 12:45 Parente